Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.

Learn more I accept I refuse
 • Anglicky
 • Slovensky
 • Peptidy napodobňujúce „dobrý cholesterol“, spôsobujú zvrat zápalového ochorenia čriev u myší

  Peptidy, ktoré napodobňujú funkciu HDL cholesterolu nazývaného „dobrý cholesterol“, môžu podľa nového výskumu na myšiach liečiť základný zápal súvisiaci so zápalovým ochorením čriev alebo IBD. Tá istá práca odhalila nové podrobnosti o tom, ako sa môže vyvinúť IBD a aké iné druhy liekov môžu liečiť túto chorobu.

  Medzi najčastejšie typy IBD, chronického zápalového ochorenia tráviaceho traktu, patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Existuje len niekoľko účinných spôsobov liečby IBD a väčšina pacientov bude podľa predchádzajúcich štúdií nakoniec potrebovať chirurgický zákrok. Vedci už vedeli, že ľudia s IBD majú nižšie hladiny ApoA-I, hlavnej proteínovej zložky HDL, v hrubom čreve v porovnaní so zdravými ľuďmi. Je tiež známe, že ApoA-I zmierňuje zápaly a pôsobí ako antioxidant – ktorý môže zabrániť poškodeniu buniek – kdekoľvek v tele.

  Vedci UCLA študovali myši, ktoré boli geneticky upravené tak, aby sa vyvinuli molekulárne zmeny, zápaly a príznaky podobné tým, ktoré boli pozorované u ľudí s Crohnovou chorobou. Tím podrobne opísal vývoj IBD u týchto myší a určil niektoré nové kľúčové cesty a molekuly v tomto procese. Potom liečili myši dvomi perorálnymi liekmi, z ktorých jeden bol vytvorený tak, aby napodobňoval ApoA-I a druhý konkrétnu molekulu, ktorá zmierňuje zápal. Každá zo zlúčenín úspešne zmiernila zápal v črevách myší a znížila hladinu zápalových molekúl v krvi zvierat. Zdá sa, že jeden z napodobňujúcich proteínov, Tg6F, zvrátil proces ochorenia potom, ako sa rozvinulo do pokročilého štádia, zatiaľ čo iné spôsoby liečby boli účinné pri prevencii rozvoja ochorenia.

  Podľa informácií na webových stránkach Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo v rokoch 2015 a 2016 v USA diagnostikované ochorenie IBD u približne 3 miliónov dospelých. Nové lieky sú potrebné nie na dočasné liečenie príznakov IBD, ale na trvalé zvrátenie ochorenia. Vedci UCLA zapojení do štúdie majú v úmysle získať súhlas FDA na štúdium nových liekov na báze ApoA-I a Tg6F u ľudí.

  Štúdia bola uverejnená v Journal of Clinical Investigation.

  Upozornenie
  Tovar ponúkaný predávajúcim prostredníctvom internetového obchodu je určený výlučne na vedecký a výskumný účel. Tovar ponúkaný predávajúcim predstavuje chemické látky, ktoré sa nesmú použiť pre ľudí alebo zvieratá, ako potraviny, potravinárske prídavné látky, lieky, zdravotnícke pomôcky, kozmetika pre ľudí alebo zvieratá. Žiadny z produktov ponúkaných predávajúcim nie je možné považovať za jedlo, prísadu do jedla, liek, výživnú látku, kozmetiku ani inú látku určenú na použitie pre ľudí alebo zvieratá. Žiaden z týchto produktov nemôže byť použitý na diagnostické alebo terapeutické účely.